X
تبلیغات
زولا

Visual Nastran  یکی ازنرم افزارهای تحلیلی مهندسی مکانیک می باشد که توسط شرکت  MSCتهیه شده است و امکان شبیه سازی مکانیزم ها و انجام تستهای دینامیکی ،تحلیل تنش وکرنش بر اساس معیار (Von-Mises تحلیلهای حرارتی درفضای آن فراهم شده است ،درواقع این نرم افزارنسخه تکامل یافته نرم افزارمعروف Working Model می باشدکه پس ازرفع محدودیتهائی که کاربران  Working Model با آن دست به گریبان بودند و همچنین افزودن چندقابلیت ویژه ( علاوه برتحلیل دینامیکی) بعنوان یک نرم افزار تحلیلی کامل درمیان نرم افزارهای مشابه خود نمائی می کندبرخی ازقابلیتهای این نرم افزار به شرح ذیل می باشد:
  امکان اعمال شرایط طبیعی درموارد خاص شرایط آزمایشگاهی) برروی مدل تحلیلی مانند :اعمال شتاب جاذبه ، تعریف مقادیری برای ضریب اصطکاک و ضریب جهندگی و...

 امکان بررسی برخورد فیزیکی مدلهای تحلیلی

  • قابلیت مدلسازی وتحلیل مکانیزمهای شامل نوارنقاله ، چرخدنده ، تسمه و قرقره
  • امکان انتقال مدلهای طراحی شده درمحیط نرم افزارهایی همچون :SolidEdge ، pro/Engineer،  MechanicalDesktop، SolidWorks ،به فضای کاری این نرم افزاربصورت مستقیم وبدون نیازبه تبدیل فرمتها توسط کاربر
  • قابلیت عملکرد قیدها بر حسب نیاز کاربر
  • امکان تحلیل تنش (Stress Analysis)
  • بررسی پدیده کمانش (Buckling)
  • امکان اعمال انواع بار های استاتیکی و دینامیکی
  • امکان بررسی مدل تحلیلی از دیدگاه ارتعاشات
  • قابلیت انجام تحلیل حرارتی
  • امکان ارتباط با نرم افزارهای Matlab,Excle  

موارد کاربرد MSC Visual Nastran:

 قابل استفاده برای اساتید و دانشجویان فنی و مهندسی مکانیک , مهندسی رباتیک , مهندسی پزشکی عمران , قالب سازی , ساخت و تولید و ...

 همچنین برای اسا تید و دانشجویان علوم پایه از قبیل فیزیک و ریاضی در دروس فیزیک عمومی 1 , توابع ریاضی , حرکت اجسام  نیروی اصطکاک , برخورداجسام و ... می تواند کاربرد داشته باشد.

تعیین برخی از خصوصیات مواد درNastran MSC Visual:

برای یک حجم سه بعدی می توان خصوصیات زیر را با انتخاب ماده مورد نظر بوسیله نرم افزار و  برای یک جسم دلخواه و فرضی تعیین کرد:

 ضریب فنریت برای اجسام

 ضریب حرارتی مواد

 ضریب اصطکاک برای اجسام

 ضریب مقاومتی مانند مدول یانگ و ....

 تعیین وزن و چگالی مواد و اجسام

 تعیین و تغییر مرکز جرم اجسام

 تعیین سرعت خطی وزاویه ای

 آنالیز و تحلیل تنش احجام

 اعمال نیرو , گشتاور , تکیه گاه و... برای تحلیل تنش مقاومتی اجسام

 

کاربرد نرم افزار در صنعت:

   این نرم افزار در صنایع مختلف بعنوان یک  سیمولاتور یا شبیه ساز بسیار قوی بکار میرود در زیر به چند مورد از کاربرد این نرم افزار در صنعت اشاره شده است :

 در مهندسی هوا- فضا : در پرتاب یک موشک به یک هدف مشخص لازم است که سه پارامتر زاویه اولیه موشک , سرعت اولیه و وزن آن مورد توجه قرار گیرد که با تغییر هر یک از موارد فوق و شبیه سازی آن در نرم افزار می توان مدل , زاویه وسرعت مورد نظر را تعیین کرد و این امر موجب صرف جویی در ساخت و تست این موشک می شود.

 شبیه سازی خطوط تو لید مورد استفاده در صنایع مختلف تولیدی وقطعات قبل از تولید و یا تغییر ویژگی های خطوط تولید و قطعات و  مشاهده تغییرات ایجاد شده در آن بوسیله این نرم افزار که این امر موجب کاهش چشمگیر هزینه های تولید می شود .

  ساخت چرخدنده های درگیر : در صنعت ساخت و تست چند چرخ دنده درگیر مشکل میباشد که آیا این چرخدنده ها نسبت به هم میتوا نند کار کنند یا گیرپاژ میشود و ...

   برخی دیگر از  شبیه سازی های معمول این نرم افزار در زیر ارائه شده است:

شبیه سازی حرکت یک بیل مکانیکی

شبیه سازی  مدل یک پیستون

شبیه سازی مدل چرخد نده خورشیدی

 

مهندسی رباتیک و قید گذاری:

در مهندسی رباتیک قید گذاری و شناخت قیدها و درجات آزادی آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و این نرم افزار با قیدهای مختلفی که دارد از جمله قیدهای ثابت , محوری,  دورانی , فنری و ... میتواند کمک شایانی در طراحی و ساخت مکانیزم ها و ربات ها داشته باشد . 

در پایان هر عملیات شبیه سازی  می توان اطلاعات حاصل از شبیه سازی را بصورت نمودار و یا بصورت عددی مشاهده کرد . 

                  

vتاریخ : سه‌شنبه 8 دی‌ماه سال 1394 | 12:32 | چاپ | نویسنده: محمد | نظرات (0) (0 لایک)
.: وبلاگ مهندسی مکانیک:.
طراح قالب