X
تبلیغات
زولا

کمپانی Autodesk در سال 2009 نگارش 13 این نرم افزار را عرضه کرد. توانایی این نرم افزار باعث شد که در سال 2006-2007 پرفروشترین نرم افزار مدلینگ در جهان نام بگیرد و از نرم افزارهای معروف دیگر در این زمینه پیشی گیرد. از ورود این نرم افزار در ایران چند سالی میگذرد و علیرغم تاکید کمپانی سازنده این نرم افزار برای استفاده از آن ، متاسفانه بطور بایسته مورد استقبال قرار نگرفت و تقریبا ناشناخته مانده بود تا اینکه در سال 2006 ؛ این نرم افزار همراه با دیگر محصول معروف کمپانی Autodesk یعنی AutoCAD و Mechanical desktop به بازار عرضه شد و از آن تاریخ به بعد Inventor , کم کم جای خود را در میان کاربران این رشته باز کرد. خصوصاً سازگاری کامل این نرم افزار با CAD یکی از علل موفقیت آن بود. چرا که برای شرکت هایی که نقشه های قدیمی خود را با AutoCAD کار کرده بودند عامل سازگاری کامل نرم افزارهای مدلینگ جدید بسیار مهم بود. همچنین پشتیبانی این نرم افزار از نقشه های مدل شده توسط Mechanical desktop یکی دیگر از عوامل موفقیت آن است. در ادامه سعی شده است تا با معرفی توانایی های این نرم افزار و کاربرد آن در صنعت امروز، گامی برای معرفی بهتر این نرم افزار صورت بگیرد.


-معرفی قسمت های Autodesk Inventor Professional
1- قسمتPart Modeling :
این محیط برای مدلینگ قطعات- که اولین گام در کار مکانیک به شمار میرود – می باشد. دستورات این محیط بسیار کامل و در عین حال ساده طراحی شده است. به جرات میتوان گفت که کاملترین محیط مدلینگ را در مقایسه با دیگر نرم افزارهای این رشته دارد. کارهای پیچیده ای مانند تعریف صفحات کاری خاص ، به سادگی قابل اجراست. همچنین خاصیت Uptodate کردن در این محیط بسیار قوی و کارا میباشد. خواصی مانند 3D grip که به کاربر اجازه تغییر اندازه های مدل را ، با Drag کردن میدهد و یا دستور 3d sketch که با آن میتوان به راحتی در فضای آزاد صفحه Sketch های 3 بعدی ایجاد کرد از مزیتهای آن میباشد.
2- قسمت Assembly:
در این محیط کاربر میتواند براحتی قطعات مدل شده را با دستورات کاربردی خاص این نرم افزار اسمبل کند. از دستورا ت ویزه این محیط نیز میتوان به پارامتریک کردن مدل و اسمبل جهت ایجاد قطعات مشتق شده از یک مدل و دستوراتی مانند Motion و Transitional برای تعریف رفتار قطعات نسبت به هم نام برد. همچنین در این محیط میتوان از محیط های piping ، welding ، inventor studio ، ,Frame Generation stress Analysis ، Dynamic Simulation و Cable & Harness و ..نام برد که در ادامه بصورت کاملتری مورد ارزیابی قرار میگیرد. در این محیط دسترسی کاربر به کتابخانه استاندارد نرم افزار، امکان پذیر میباشد. این کتابخانه شامل حدود یک میلیون قطعه استاندارد میباشد که در مقایسه با دیگر نرم افزارها بی نظیر میباشد. در طول کار با نرم افزار شما توانایی طراحی انواع قطعات بصورت استاندارد را دارید.
3- قسمت Sheet metal:
این محیط جهت طراحی ورقکاری و گرفتن خروجی صفحه گسترده و محاسبات مربوط به آن میباشد. داشتن محیط پانچ و دستورات متنوع جهت ورقکاری باعث شده تا هرنوع ورقکاری را به راحتی مدل و تحلیل کرد.
4- قسمت Presentation:
این محیط جهت متحرک سازی نماهای انفجاری و قطعات اسمبل شده میباشد که در قطعات پیچیده میتواند دید بسیار خوبی از قطعه به سازندگان آن بدهد . خروجی فرمتهای گوناگون تصویری از حرکت قطعات نیز از قابلیتهای این قسمت است.
5- قسمت Drawing :

در این قسمت میتوان از قطعات مدل شده نماگیری کرد. سادگی و در عین حال توانایی بالای این محیط باعث شده تا هر نمای دلخواه و برشهای گوناگون از قطعات براحتی قابل تهیه باشد. خاصیت ایجاد block همانند نرم افزار cad و همچنین گرفتن خروجیDWG از نماهای ایجاد شده باعث میشود تا این نماها را در هر کجا با نرم افزار Auto cad باز کرد. این خاصیت بویژه برای شرکتهایی که طرف حساب کار آنها با نرم افزار Autocad کار میکنند یا دستگاههای ماشینکاری که با فرمت dwg سازگاری دارد بسیار مهم است.

[تصویر: 05inventor9.jpg]

.........................تاریخ : یکشنبه 20 اسفند‌ماه سال 1391 | 12:51 | چاپ | نویسنده: محمد | نظرات (0) (0 لایک)
.: وبلاگ مهندسی مکانیک:.
طراح قالب